Producent DomArtStyl
Facebook DomArtStyl
Facebook
Pinterest DomArtStyl
Pinterest
Google+ DomArtStyl
Google+
YouTube DomArtStyl
YouTube
DomArtStyl - Twitter
Twitter
Instagram DomArtStyl
Instagram
Polska wersja serwisu English version of website

Zwierzęta w domu już mile widziane

Każdy, kto kiedykolwiek miał kota, wie, co może się stać z meblami tapicerowanymi, jeśli choć na chwilę spuścimy z oka swojego futrzanego przyjaciela. Drapanie mebli to koci sposób na manicure, a zarazem pilates - wyciągając się wzdłuż naszego ulubionego fotela, czy sofy, kotek nie tylko ostrzy pazurki, ale przy okazji rozciąga sobie kręgosłup.
Postępując w ten sposób, działa zgodnie z tym, co podpowiada mu instynkt, dlatego nie warto próbować oduczyć kota drapania, ale można przenieść jego zainteresowanie na inny przedmiot, którego nam nie szkoda.

Zamiast patrzeć, jak mruczek demoluje nam mieszkanie, zrywając tapety i dziurkując każdy mebel obity tapicerką, lepiej zainwestować w drapak i zachęcić do zabawy z nowym przedmiotem, wieszając na nim woreczek z kocimiętką lub używając kropli waleriany. Jednocześnie, warto zniechęcać do jakiegokolwiek kontaktu z meblami tapicerowanymi, spryskując je specjalnym sprayem działającym odstraszająco na koty. Na czas nauki, można też obkleić rogi mebli dwustronną taśmą klejącą, nie zapominając o zdjęciu wierzchniego paska. Koty nie lubią, kiedy coś klei im się do łapek, więc napotykając taką przeszkodę, szybko nauczą się omijać takie miejsce.

Jeśli dopiero planujemy zakup mebli tapicerowanych, mamy szansę wybrać materiał, który od razu nie spodoba się naszemu kotu.

Materiałem, który będzie najbardziej odporny na zaciąganie, jest gęsto tkana, gładka alcantara. Kot z pewnością spróbuje pokonać nowego przeciwka, ale kiedy zobaczy, że kolejne próby zniszczenia są nieudane, a doznania przy wbijaniu pazurów w ciasny splot bawełnianej alcantary, niezbyt przyjemne, najprawdopodobniej uzna, że czas zmienić swój „pilnik” do pazurków i polubić się z lekceważonym dotychczas drapakiem.

Oryginalna alcantara jest tkaniną, której włókna pokrywa teflon, co sprawia, że meble nią obite bardzo łatwo utrzymać w czystości, także jeśli chodzi usuwanie sierści, jaką nasz kot pozostawia po drzemce.

Co z innymi tkaninami? Na niektórych ślady po pazurkach są mniej widoczne, na innych nadają się już tylko do zakrycia narzutą. Skóra ekologiczna przykładowo, w starciu z kotem prawie zawsze będzie na przegranej pozycji, ale są wyjątki, kiedy kot wyraźnie omija ten chłodny i śliski materiał. Jeśli zdarzą się już drobne zadrapania na meblach obitych skórą eko, można spróbować je naprawić przy pomocy specjalnego wosku lub lakieru. Jeśli natomiast zależy nam na meblach tapicerowanych obitych materiałem, który nie radzi sobie z kocimi pazurami tak, jak alcantara, zanim zamówimy dostawę wymarzonych mebli, koniecznie nauczmy kota korzystać z drapaka.